CARTEL MEDELLIN

Medelínsky kartel bola silná a vysoko organizovaná kolumbijská zločinecká organizácia teroristického typu pochádzajúca z mesta Medellín v Kolumbii, ktorú založil a viedol Pablo Escobar. Drogový kartel fungoval v rokoch 1972 až 1993 v Bolívií, Kolumbii, Paname, Strednej Amerike, Peru a Spojených štátoch (vrátane miest ako Los Angeles a Miami) ale aj v Kanade. Medellínsky kartel pašoval každý týždeň do krajín po celom svete viacero ton kokaínu a denne priniesol zisky z drog až 60 miliónov USD. Hoci bola organizácia, ktorá bola kedysi notoricky známa tým, že raz dominovala nezákonnému obchodu s kokaínom, bola známa aj pre svoje použitie násilia na politické ciele a vojnu proti kolumbijskej vláde, predovšetkým vo forme bombových útokov, únosov, bezohľadnej vraždy orgánov činných v trestnom konaní a politického atentátu.

Medellin Cartel čierne

 

 

CARTEL ZETAS

Los Zetas bol pomenovaný po svojom prvom veliteľovi, ktorým bol Arturo Guzmán Decenov. Jeho rádiový kód Federálnej justičnej polície bol “Z1”, kód daný vysokopostaveným dôstojníkom. Rádiový kód pre veliacich federálnych policajtov v Mexiku bol “Y” a títo dôstojníci sú prezývaný “Yankees”, zatiaľ čo Federálna súdna polícia zodpovedná za mesto bola kódové označenie “Z”; tak oni boli prezývaní ako “Zetas”, španielske slovo pre list. Los Zetas je mexický zločinecký syndikát považovaný za jeden z najnebezpečnejších drogových kartelov v Mexiku, zaoberajúca sa predovšetkým obchodovaním s drogami, prostitúciou a pašovaním zbraní. Počiatky Los Zetas sa datujú do konca 90- tych rokov, keď komandá mexickej armády opustili svoje pozície a začali pracovať ako donucovacie rameno kartelu v Parzskom zálive. Vo februári 2010 sa Los Zetas odtrhli a založila vlastnú zločineckú organizáciu, ktorá súperila s kartelom v Perzskom zálive.

 

CARTEL DE SINALOA

Kartel Sinaloa, známy aj ako Reynosa Organization, Pacific Cartel alebo Federation, je mexická zločinecká organizácia pôsobiaca po celom svete, hlavne v častiach Baja, California, Sinaloa, Durango, Sonora, Chihuahua a Tamaulipas, t. j. v “Zlatom trojuholníku” a v jednom z regiónov Mexika známym  výrazným pestovaním ópia a marihuany. Jeho činnosť sa nevzťahuje len na Spojené štáty, ale i na Kolumbiu, Panamu, Peru, Paraguaj, Brazíliu, Argentínu ale i Európu. Kartel Sinaloa má svoj pôvod v zločineckom združení Luciana Reynosa Péreza a jeho brata Pedra Avilésa Péreza. Medzi jeho najznámejšieho člena patril Joaquin Guzman, známy ako El Chapo.